ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ OVER ΜΕΝΕΙ … UNDER

Από: Ματσωμένος Γάτος | 31 Μαρτίου 2012

Κάθισα και είδα χτες βράδυ το ματς της Κλαμπ Μπριζ με την Γκενκ. Συχνά, όποτε έχω χρόνο βλέπω αγώνες από διάφορα πρωταθλήματα. Πολλές φορές παρακολουθώ και 2 (έχει τύχει και 3) ματς ταυτόχρονα. Δεν μπορείς να προτείνεις παιχνίδια χωρίς να παρακολουθείς τις ομάδες. Καλό ματσάκι έγινε το βράδυ της Παρασκευής στο Βέλγιο. Η Κλαμπ Μπριζ άνοιξε το σκορ στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου. Η Γκενκ προσπάθησε για το 1-1 και το άγγιξε αρκετές φορές, ειδικά στην φάση που προηγήθηκε του δεύτερου γκολ της Μπριζ, το οποίο ήρθε από αντεπίθεση. Απέμενε μισή ώρα για να μπει ένα τρίτο γκολ και να πιάσουμε το Over. Η Γκενκ έκλεισε στο μισό γήπεδο την Κλαμπ Μπριζ και σε ορισμένες περιπτώσεις έχανε τα … άχαστα (μέχρι και τον τερματοφύλακα απέφευγαν και δεν έστελναν τη μπάλα στα δίχτυα). Το αποκορύφωμα όμως ήταν …

η μεγάλη ευκαιρία λίγο πριν το 90′ σε κενή εστία. Κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα άουτ. Και το τελευταίο «χτύπημα», σε όσους ποντάραμε στο Over, ήταν η απίστευτη ευκαιρία της Κλαμπ Μπριζ στην τελευταία φάση του ματς, στο τέταρτο λεπτό (από τα πέντε) των καθυστερήσεων όταν χάθηκε το ανεπανάληπτο τετ-α-τετ. Το … σίγουρο όπως έδειχνε Over έμεινε στο Under και δεν έκλεισε η τριάδα της Παρασκευής στην οποία ήδη είχαν περάσει το «διπλό» της Χέλμοντ Σπορ και ο «άσος» της Βερόνα.
Έτσι είναι το στοίχημα όμως. Άλλες φορές σε φτιάχνουν τα ματσάκια απο το … πουθενά κι άλλες σου παίρνουν τα λεφτά μέσα από τα χέρια. Πάμε για άλλα. Πάμε για κέρδη. Σε λίγο, η πρώτη τριάδα.