ΤΑ ΜΟΝΑ ΑΠΟΔΕΚΤΑ ΣΤΟ ΝΕΟ ΚΟΥΠΟΝΙ

Από: Ματσωμένος Γάτος | 09 Φεβρουαρίου 2015

Σκορ πρόκρισης στον τελικό του κυπέλλου Ισπανίας θέλουν η  Μπαρτσελόνα και η Αθλέτικ Μπιλμπάο που φιλοξενούν, στις πρώτες αναμετρήσεις τις ημιτελικής φάσης, Βιγιαρεάλ και Εσπανιόλ αντίστοιχα. Το ντέρμπι τετράδας Λίβερπουλ–Τότεναμ κυριαρχεί στην αγγλική Πρέμιερ Λιγκ. Η Σίτι δοκιμάζεται εκτός από Στόουκ. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχεται την Μπέρνλι, η Αρσεναλ τη Λέστερ και η πρωτοπόρος Τσέλσι την Εβερτον. Πειρασμός για ΟΦΗ Ξάνθη που αναμετρούνται στο Ηράκλειο, η πρόκριση στην ημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδας.   Δείτε την ανάλυση και τις αποδόσεις των πιο δυνατών μονών αποδεκτών που συμπεριλαμβάνει το νέο κουπόνι:

ΑΡΣΕΝΑΛ – ΛΕΣΤΕΡ

1 = 1,17

Χ = 5,75

2 = 9,50

Έπεσε στην 6η θέση η Άρσεναλ μετά την ήττα από την Τότεναμ

Σε δύσκολη θέση η Λέστερ και με κακή παράδοση

Παρότι προηγήθηκε με το γκολ του Οζίλ στο 11΄ η Άρσεναλ δεν κατάφερε να πάρει ούτε βαθμό στο ντέρμπι με την Τότεναμ. Έχασε με 2-1, αφού δέχτηκε 2 γκολ από τον Κέιν, στο 56΄ και στο 86΄. Έπεσε στην 6η θέση και θέλει να επιστρέψει στις νίκες για να μη μείνει κι άλλο μακριά από τις θέσεις του Τσάμπιονς Λιγκ. Φάνηκε στο ματς με την Τότεναμ η απουσία του τραυματία Σάντσεζ. Εντός έδρας, η Άρσεναλ, έχει 7 νίκες, 3 ισοπαλίες και 1 ήττα.

Η Λέστερ έχασε με 0-1 από την Κρίσταλ Πάλας, από το γκολ του Λέντλεϊ στο 55΄ και παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Συμπλήρωσε 3 σερί ήττες. Είχαν προηγηθεί αυτές από την Στόουκ (εντός) με 0-1 και την Μάντσεστερ Γ. (εκτός) με 3-1. Εκτός έδρας έχει 2 νίκες, 1 ισοπαλία και 9 ήττες. Στις 7 τελευταίες επισκέψεις της στην έδρα της Άρσεναλ γνώρισε ισάριθμες ήττες (2-0,2-1,5-0,2-1,6-1,4-0,2-1). Τελευταία φορά πήρε βαθμό, στις 11 Φεβρουαρίου του 1995 με 1-1.

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ – ΚΠΡ

1 = 1,80

Χ = 3,20

2 = 3,75

Ανεβασμένη η Σάντερλαντ, πήρε βαθμό από Σουόνσι

Μόνο ήττες εκτός έδρας η ΚΠΡ

Μετά την νίκη της με 2-0 επί της Μπέρνλι η Σάντερλαντ πήρε πολύτιμο βαθμό στο Λίμπερτι με 1-1 από την Σουόνσι. Προηγήθηκε στο 42΄με τον Ντεφόε και ισοφαρίστηκε στο 66΄από τον Κι. Με τους 4 βαθμούς που μάζεψε στα 2 τελευταία ματς παρέμεινε πάνω από την διαχωριστική γραμμή. Είναι 14η με 24 βαθμούς και εντός έδρας έχει 2 νίκες, 6 ισοπαλίες, 4 ήττες. Αν κερδίσει και την ΚΠΡ θα απομακρυνθεί κι άλλο από τις επικίνδυνες θέσεις.

Η ΚΠΡ είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει καταφέρει να πάρει βαθμό εκτός έδρας. Στις 11 εξόδους της μετράει ισάριθμες ήττες. Το Σάββατο έχασε εντός, με 0-1 από την Σαουθάμπτον, με το γκολ που δέχτηκε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Μονέ. Είναι προτελευταία (19η) με 19 βαθμούς. Παραιτήθηκε την προηγούμενη εβδομάδα ο προπονητής της Χάρι Ρέντναπ, με την δικαιολογία ότι έχει να κάνει επέμβαση στο γόνατο αλλά επί της ουσίας επειδή δεν ενισχύθηκε η ομάδα στις μεταγραφές. Ανέλαβε προσωρινός ο Λες Φέρντιναντ μαζί με τον Κρις Ράμσι. Συμπλήρωσε 4 σερί ήττες η ΚΠΡ, αλλά παλεύει σε όλα τα ματς και χάνει δύσκολα. Στις 4 τελευταίες επισκέψεις της στην έδρα της Σάντερλαντ πήρε 2 βαθμούς (2-2,2-1,3-1,0-0).

ΧΑΛ – ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ

1 = 2,20

Χ = 3,00

2 = 2,90

Έκανε την έκπληξη με την Μάντσεστερ Σίτι η Χαλ

Επιτέλους … γκολ για την Άστον Βίλα

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε η Χαλ στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Μάντσεστερ Σίτι και πήρε ανέλπιστο βαθμό (1-1), ενώ είχε στα χέρια της και την νίκη, αφού κέρδιζε με 0-1 έως τις καθυστερήσεις. Άνοιξε το σκορ με τον Μέιλερ στο 35’ και δέχτηκε την ισοφάριση στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Μίλνερ. Βρίσκεται κάτω από την γραμμή του υποβιβασμού (στην 18η θέση με 20 βαθμούς). Εντός έδρας έχει 2 νίκες, 3 ισοπαλίες και 6 ήττες. Δίνει 5 κρίσιμα ματς στη συνέχεια στα οποία θα κριθεί η παραμονή της. Εντός έδρας με την Άστον Βίλα, την ΚΠΡ και την Σάντερλαντ και εκτός με την Στόουκ και τη Λέστερ. Τελευταία φορά κέρδισε την Πρωτοχρονιά με 2-0 την Έβερτον και είχε 3 ήττες πριν πάρει τον βαθμό από τη Σίτι.

Η Άστον Βίλα είναι 16η με 22 βαθμούς. Έχασε με 1-2 από την Τσέλσι αλλά η είδηση είναι ότι πέτυχε επιτέλους γκολ! Ισοφάρισε προσωρινά στο 48’ με τον Οκορέ το γκολ που είχε πετύχει στο 8΄ ο Αζάρ. Έξαλλα πανηγύρισε ο σκόρερ το 1-1, αφού η ομάδα του πέτυχε γκολ μετά από 10 ώρες και 57 αγωνιστικά λεπτά! Τελικά όμως η Άστον Βίλα δέχτηκε το 1-2 από τον Ιβάνοβιτς στο 66’ και συμπλήρωσε 9 αγώνες χωρίς νίκη (6 ήττες και 3 ισοπαλίες). Κρίσιμο είναι το ματς με την Χαλ αφού με ήττα μπορεί να βρεθεί κάτω από την γραμμή του υποβιβασμού. Έχει καλή παράδοση σε αυτή την έδρα. Δεν δέχτηκε ούτε γκολ στις 4 αναμετρήσεις της με την Χαλ, 1 για το κύπελλο (0-1) και 3 για το πρωτάθλημα (0-1,0-2,0-0).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ – ΤΟΤΕΝΑΜ

1 = 1,75

Χ = 3,55

2 = 3,55

Αήττητο σερί 8 αγωνιστικών τρέχει η Λίβερπουλ

Στα ύψη η Τότεναμ μετά τη νίκη με ανατροπή επί της Αρσεναλ

Η Λίβερπουλ στο ντέρμπι με την Εβερτον έμεινε στο 0-0. Ηταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά προς το τέλος παραχώρησε την πρωτοβουλία στην αντίπαλό της και χρειάστηκε να παρέμβει ουκ ολίγες φορές ο τερματοφύλακάς της για να φύγει από το Γκούντισον Παρκ με τον βαθμό της ισοπαλίας. Τρέχει αήττητο σερί 8 αγωνιστικών στο πρωτάθλημα, με 5 νίκες και 3 ισοπαλίες. Στην έδρα της μετράει 5 νίκες, 5 ισοπαλίες, 2 ήττες και 17-11 γκολ. Είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα της Πρέμιερ Λιγκ με 4 νίκες, 2 ισοπαλίες και 11-3 γκολ στα τελευταία 6 παιχνίδια. Εκτός αποστολής ο αμυντικός Κόλο Τουρέ και ο μέσος Φλάναγκαν. Αμφίβολοι οι Στέρλινγκ, Κουτίνιο, Λούκας που αποκόμισαν μικροτραύματα στο παιχνίδι με Εβερτον. Ετοιμος να επιστρέψει ο μέσος Λαλανά.

Η Τότεναμ ήταν εντυπωσιακή στο ντέρμπι με την Αρσεναλ και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ πήρε σπουδαία νίκη με 2-1. Ο Οζίλ άνοιξε το σκορ στο 11΄ για την Αρσεναλ, ο Κέιν απάντησε στο 56΄ και 86΄ και έγινε ο ήρωας της αναμέτρησης. Είναι η δεύτερη πιο φορμαρισμένη ομάδα της Πρέμιερ Λιγκ με 4 νίκες, 1 ισοπαλία, 1 ήττα και 13-7 γκολ στα τελευταία 6 παιχνίδια. Μακριά από το γήπεδό της έχει θετικό συντελεστή με 6 νίκες, 2 ισοπαλίες, 3 ήττες και 17-16 τέρματα.

Η Λίβερπουλ με νίκη θα μπει για τα καλά στη διεκδίκηση των εισιτηρίων για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Στις 7 τελευταίες αναμετρήσεις με την Τότεναμ έχει το πάνω χέρι με 4 νίκες, 2 ισοπαλίες και 1 ήττα. Πέρυσι επικράτησε εντός 4-0 και εκτός 5-0. Στο παιχνίδι του α΄ γύρου επικράτησε στο Λονδίνο 3-0. Εν ολίγοις στα τελευταία 3 μεταξύ τους παιχνίδια η Λίβερπουλ μετράει 3 νίκες και το εντυπωσιακό 12-0 γκολ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ

1 = 1,15

Χ = 6,00

2 = 10,50

Πετάει η Μπάρτσα, θέλει σκορ πρόκρισης

Η Βιγιαρεάλ έχει να νικήσει την Μπάρτσα από το 2008

Πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για την ημιτελική φάση του κυπέλλου. Η Μπαρτσελόνα ανέβηκε σε απόσταση… αναπνοής (-1 βαθμό) από την κορυφή του πρωταθλήματος, μετά τη σπουδαία νίκη 5-2 την Κυριακή στην έδρα της Μπιλμπάο. Εξαιρετική στο δημιουργικό κομμάτι, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λιονέλ Μέσι (ένα γκολ και δύο ασίστ). Αυτή ήταν η 9η συνεχόμενη νίκη σε όλες τις διοργανώσεις για τους «μπλαουγκράνα», ενώ σημείωσαν Over στα 8 από τα 9 πιο πρόσφατα ματς. Μάλιστα κέρδισαν και τα 8 τελευταία παιχνίδια στην έδρα τους. Για 5η σερί σεζόν βρίσκεται στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Στην προηγούμενη φάση απέκλεισε την Ατλέτικο με 1-0 εντός και 3-2 εκτός.

Η Βιγιαρεάλ επέστρεψε στις επιτυχίες στην Πριμέρα και παράλληλα αύξησε την διαφορά από την 7η Μάλαγα στους 6 βαθμούς. Βέβαια, δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Γρανάδα (2-0), σκοράροντας στο 32′ και στις καθυστερήσεις του αγώνα. Στα 20 πιο πρόσφατα ματς σε όλες τις διοργανώσεις υπέστη μόλις μία ήττα, αυτή ήταν από την τωρινή της αντίπαλο Μπαρτσελόνα, ενώ πέτυχε παράλληλα 14 νίκες. Τραυματίας ο μέσος Πίνα (10/0). Στην προηγούμενη φάση του κυπέλλου απέκλεισε τη Χετάφε με 2 νίκες, ενός με 1-0 και εκτός επίσης με 1-0.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν πριν από 10 ημέρες στο ίδιο γήπεδο για το πρωτάθλημα. Η Μπαρτσελόνα, παρότι κουρασμένη από την εκτός έδρας αναμέτρηση με Ατλέτικο Μαδρίτης και παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, επικράτησε 3-2. Τελευταία φορά που οι «μπλαουγκράνα» ηττήθηκαν από τη Βιγιαρεάλ, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, ήταν το 2008 με 2-1. Εκτοτε σε 12 μεταξύ τους παιχνίδια «μετράνε» 9 νίκες και 3 ισοπαλίες.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ – ΜΠΕΡΝΛΙ

1 = 1,20

Χ = 5,25

2 = 9,00

Η καλή Γιουνάιτεντ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις

Η Μπέρνλι τον τελευταίο χρόνο δυσκολεύει την Μάντσεστερ

Η Γιουνάιτεντ ήταν εξαιρετική εκτός έδρας με τη Γουέστ Χαμ αλλά δεν πήρε το τρίποντο. Βρέθηκε να χάνει στο 49΄ με γκολ του Κουατέ και ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με τον Μπλιντ. Εχασε τον αριστερό μπακ Σο που αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις. Την πλησίασε η Τότεναμ στον 1 βαθμό και κινδυνεύει να βρεθεί εκτός ζώνης Τσάμπιονς Λιγκ. Εχει βελτιώσει τις αμυντικές της επιδόσεις, αλλά δεν έχει το εύκολο γκολ. Στις τελευταίες 6 αγωνιστικές έχει 3 ισοπαλίες, 2 νίκες, 1 ήττα και 7-4 γκολ. Στην έδρα της μετράει 9 νίκες, 1 ισοπαλία, 2 ήττες και 25-9 τέρματα. Εκτός του τιμωρημένου Σο, τραυματίας είναι ο μέσος Κάρικ.

Η Μπέρνλι «αυτοκτόνησε» εντός έδρας με την Γουέστ Μπρομ παραχωρώντας 2-2. Προηγήθηκε 2-0 με τέρματα στο 11΄ και 32΄ από τους Μπαρνς και Ινγκς και δέχτηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και το 67΄. Βρίσκεται μόλις 1 βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Στα τελευταία 6 παιχνίδια μετράει 1 νίκη, 3 ισοπαλίες, 2 ήττες και 5-12 γκολ. Μακριά από το γήπεδό της έχει τη δεύτερη χειρότερη άμυνα της Πρέμιερ Λιγκ με παθητικό 22 γκολ. Συνολικά μετράει 1 νίκη, 4 ισοπαλίες, 6 ήττες και 10-22 τέρματα. Τελευταία, εκτός έδρας έχει αποσπάσει 3-3 από τη Νιούκαστλ και 2-2 από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Στα 7 τελευταία παιχνίδια των δύο ομάδων η Γιουνάιτεντ μετράει 3 νίκες, 3 ισοπαλίες, 1 ήττα, ωστόσο στα 3 πιο πρόσφατα παιχνίδια η Μπέρνλι της βάζει δύσκολα. Πέρυσι η Γιουνάιτεντ νίκησε εντός 3-0 και ηττήθηκε εκτός 1-0. Το παιχνίδι του α΄ γύρου τελείωσε ισόπαλο 0-0.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ – ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ

1 = 1,60

Χ = 3,35

2 = 4,75

Επέστρεψε στις νίκες η Σαουθάμπτον

Μία νίκη στις τελευταίες 7 αγωνιστικές η Γουέστ Χαμ

Η Σαουθάμπτον νίκησε εκτός της ΚΠΡ 1-0 με γκολ του Μανέ στις καθυστερήσεις και ανέβηκε στην 3η  θέση της βαθμολογίας εκμεταλλευόμενη την απώλεια βαθμών από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Δείχνει να συνέρχεται μετά τις εντός έδρας ήττες από Σουόνσι 0-1 για το πρωτάθλημα και την Κρίσταλ Πάλας 2-3 για το κύπελλο. Στα 6 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος έχει εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία και μετράει 4 νίκες, 1 ισοπαλία, 1 ήττα με  7-3 γκολ.  Στα 5 από τα 6 παιχνίδια έφερε Under.  Τιμωρημένοι είναι ο αμυντικός, Μπέρτραντ και ο μέσος Ντεμέλ. Εκτός ο επιθετικός, Λόνγκ (20/2). Κοντά στην επιστροφή του ο αμυντικός Αλντερβάιρελντ (16/1). Νέο πρόβλημα ο τραυματισμός του αμυντικού Τάργκετ (5/0), ο οποίος είναι αμφίβολος. Απέναντι στην Γουέστ Χαμ στις 5 τελευταίες τους αναμετρήσεις έχει 1 νίκη, 2 ισοπαλίες και 3 ήττες.

Πολύ κοντά σε μία σπουδαία νίκη πλησίασε η Γουέστ Χαμ κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά έμεινε στο 1-1. Προηγήθηκε με τον Κουγιατέ στο 49΄και ισοφαρίστηκε στο 90+2΄. Συμπλήρωσε 9 συνεχόμενα «2-3 γκολ». Το δύσκολο πρόγραμμά της συνεχίζεται , καθώς έχει μία νίκη στις 7 τελευταίες αγωνιστικές. Εκτός έδρας μετράει 3 νίκες, 3 ισοπαλίας, 4 ήττες και 16-17 γκολ. Είναι στην 8η θέση με 36 βαθμούς σε 23 ματς. Το Σάββατο παίζει εκτός με την Μπρόμιτς για το κύπελλο. Αμφίβολοι ο αμυντικός, Κόλινς (16/0), ο οπισθοφύλακας, Ριντ (22/1) και ο φορ, Κάρολ (13/5).

ΣΤΟΟΥΚ ΣΙΤΙ – ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ

1 = 4,50

Χ = 3,50

2 = 1,60

Ανεβαίνει η αήττητη τα 3 τελευταία παιχνίδια Στόουκ

Η Σίτι θέλει ρεβάνς για την ήττα του α΄ γύρου

Η Στόουκ Σίτι κατάφερε  στις καθυστερήσεις να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας 1-1 (Κράουτς 90΄), εκτός έδρας από τη Νιούκαστλ. Παρέμεινε αήττητη για τρίτη συνεχή αγωνιστική (2-1-0). Τελευταία παίρνει αποτελέσματα, ακόμη κι όταν δεν έχει καλή απόδοση. Βρίσκεται στην 10η θέση της κατάταξης με 33 βαθμούς σε 24 ματς. Στις 5 τελευταίες  αναμετρήσεις με την Σίτι  έχει 1 νίκη, 1 ισοπαλία και 3 ήττες. Εκτός είναι ο αμυντικός, Σόουκρος (22/2), ο επιθετικός, Κρκιτς (15/4) και ο στόπερ, Πιέτερς (18/0). Το Σάββατο για το κύπελλο παίζει εκτός με την Μπλάκμπερν.

Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε νέα γκέλα εντός έδρας παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 στην Χαλ. Εύκολα θα μπορούσε να χάσει καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 35΄και ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με τον Μίλνερ. Εμεινε 7 βαθμούς πίσω από την Τσέλσι. Στα τελευταία 6 παιχνίδια έχει 4 ισοπαλίες, 1 νίκη, 1 ήττα και μόλις 8-9 γκολ. Μακριά από το γήπεδό της έχει μόνο 1 ήττα, 7 νίκες, 4 ισοπαλίες και 26-12 τέρματα. Επιστρέφουν «πρωταθλητές» από το Κόπα Αφρικα ο μέσος Γιάγια Τουρέ (18/7) και ο φορ Μπονί , αλλά δύσκολα θα τους χρησιμοποιήσει ο προπονητής τους. Γύρισαν οι Νασρί (μ,ε, 17/0) και Μανγκαλά (στ΄., 13/0). Βρίσκεται στην 2η θέση έχοντας 49 βαθμούς σε 24 ματς. Στο παιχνίδι του α΄ γύρου η Στόουκ είχε κάνει την έκπληξη νικώντας στο Μάντσεστερ την Σίτι 1-0.

ΤΣΕΛΣΙ – ΕΒΕΡΤΟΝ

1 = 1,22

Χ = 5,50

2 = 7,50

Η Τσέλσι ξέφυγε στην κορυφή

Δύσκολα σκοράρει η Εβερτον, στο 0-0 με Λίβερπουλ

Η Τσέλσι χωρίς να εντυπωσιάσει πέτυχε άλλη μία επαγγελματική νίκη εκτός επί της Αστον Βίλα 2-1 και αποσπάστηκε 7 βαθμούς από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι. Προηγήθηκε στο 8΄ με τον Αζάρ, ο Οκορέ ισοφάρισε στο 48΄ και στο 66΄ ο Ιβάνοβιτς έκανε το τελικό 2-1. Στα τελευταία 6 παιχνίδια μετράει 3 νίκες, 2 ισοπαλίες, 1 ήττα και 14-8 γκολ. Στην έδρα της είναι πανίσχυρη και έχει δεχτεί μόλις 4 γκολ σε 11 αγώνες. Μετράει 10 νίκες, 1 ισοπαλία με Σίτι (1-1) και 25-4 γκολ.  Θα αγωνισθεί και πάλι χωρίς τον τιμωρημένο επιθετικό Ντιέγκο Κόστα, ενώ δύσκολα θα προλάβει ο μέσος Φάμπρεγκας.

Η Εβερτον έμεινε αήττητη για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι (1 νίκη, 2 ισοπαλίες). Παραχώρησε ισοπαλία 0-0 στη συμπολίτισσα Λίβερπουλ. Ηταν μέτρια στο α΄ ημίχρονο αλλά στο τελευταίο τέταρτο μπορούσε να πάρει τη νίκη αν ο αντίπαλος τερματοφύλακας δεν έκανε σπουδαίες αποκρούσεις. Εχει σοβαρό πρόβλημα στο γκολ. Στα τελευταία 6 παιχνίδια μετράει 1 νίκη, 3 ισοπαλίες, 2 ήττες και μόλις 4-6 τέρματα. Μακριά από το γήπεδό της έχει 3 νίκες, 3 ισοπαλίες, 6 ήττες και 14-18 γκολ. Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Χάουαρντ (τερματοφύλακας), Χίμπερτ (αμυντ.), Οσμαν, Πίεναρ (μέσοι).

Η Τσέλσι έχει το πάνω χέρι στις 7 τελευταίες αναμετρήσεις με Εβερτον, στις οποίες δεν υπάρχει ισοπαλία. Μετράει 5 νίκες και 2 ήττες.  Πέρυσι μίλησαν οι έδρες. Η Τσέλσι νίκησε εντός 1-0 και ηττήθηκε εκτός με το ίδιο σκορ. Στο παιχνίδι του α΄ γύρου η Τσέλσι ήταν σαρωτική και διέλυσε την αντίπαλό της με 6-3.

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ. – ΣΟΥΟΝΣΙ

1 = 2,25

Χ = 3,15

2 = 2,70

Σκόραρε η Μπρομ και πήρε βαθμό χρυσάφι

Ανεβαίνει η Σουόνσι, δυνατή εκτός έδρας

Σημαντικό βαθμό πήρε η Μπόμγουιτς από τη Μπέρνλι (2-2) , όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι. Βρέθηκε να χάνει 2-0 στο 32′ αλλά βρήκε τις ψυχικές δυνάμεις να μειώσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και να ισοφαρίσει στο 67΄. Είναι στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Εχει γενικότερο πρόβλημα στο γκολ. Στα 6 τελευταία παιχνίδια μετράει 1 νίκη, 3 ισοπαλίες, 2 ήττες και 4-8 γκολ. Στο γήπεδό της έχει 3 νίκες, 3 ισοπαλίες, 6 ήττες και 14-19 γκολ. Βρίσκεται στην 15η θέση της βαθμολογίας με 23 βαθμούς σε 24 παιχνίδια. Εναντίον της Σουόνσι στις 5 τελευταίες αναμετρήσεις, έχει 2 νίκες και 3 ήττες. Επέστρεψε ο μέσος, Μόρισον (19/1). Αμφίβολος ο ο αμυντικός Ντάβιντσον (2/0). Λογικά θα απουσιάσει και ο μέσος Μουλουμπού (12/0) που ήταν με την εθνική του ομάδα στο Κόπα Αφρικα. Σταθερά εκτός ο αμυντικός Όλσον (4/0).

Η Σουόνσι στο παιχνίδι με την Σάντερλαντ δέχθηκε γκολ στο 42΄, ωστόσο κατάφερε να ισοφαρίσει στο 66΄ με τον Κι. Αν ήταν λίγο πιο προσεκτική ή τυχερή, ίσως είχε πάρει και τη νίκη. Την προηγούμενη αγωνιστική είχε νικήσει εκτός της Σαουθάμπτον 1-0. Τις τελευταίες 6 αγωνιστικές για το πρωτάθλημα μετράει 1 νίκη, 3 ισοπαλίες, 2 ήττες και 5-12 γκολ. Μακριά από το γήπεδό της έχει 3 νίκες, 3 ισοπαλίες, 5 ήττες και 11-17 γκολ. Μετράει 4 Under στις 5 τελευταίες αγωνιστικές (3 φορές σκορ, 1-1). Βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας με 34 βαθμούς σε 24 ματς.Τιμωρημένος είναι ο μεσοεπιθετικός Σίγκουρντσον (21/4). Εκτός ο επιθετικός Εμνές (10/0) και ο ακραίος επιθετικός Ράουτλετζ (20/3).

Στο παιχνίδι του α΄ γύρου η Σουόνσι νίκησε 3-0.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ – ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ

1 = 2,15

Χ = 3,25

2 = 2,80

Σε άνοδο η Κρίσταλ, ο Πάρντιου κόντρα στην παλιά του ομάδα

Αήττητη από το 1972 η Νιούκαστλ στις αναμετρήσεις με Κρίσταλ

Η Κρίσταλ Πάλας νίκησε εκτός έδρας τη Λέστερ 1-0 και με 6 νίκες, 8 ισοπαλίες, 10 ήττες και 26-34 γκολ ανέβηκε στην 13η θέση της βαθμολογίας με 26 βαθμούς σε 24 αγώνες. Η ομάδα του Άλαν Πάρντιου βρίσκεται σε καλή αγωνιστική κατάσταση έχοντας σημειώσει τις  6 τελευταίες αγωνιστικές, 3 νίκες, 2 ισοπαλίες και 1 ήττα ( 1-0 εντός από την Έβερτον), ενώ νίκησε εκτός έδρας την Σαουθάμπτον 3-2 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Δεν είναι ομάδα έδρας καθώς τις 6 τελευταίες αγωνιστικές  στο «Σέλχαρστ Παρκ » του Λονδίνου   έχει 3 ήττες, 2 νίκες και 1 ισοπαλία. Σε ισάριθμες εκτός έδρας αναμετρήσεις έχει 1 μόλις ήττα, 2 νίκες και 3 ισοπαλίες. Οι τραυματίες μέσοι Τόμας και Γουίλιαμς και ο επιθετικός Σάμακ ακολουθούν ατομικό πρόγραμμα και δεν υπολογίζονται για τον αγώνα με την Νιούκαστλ.

Η  Νιούκαστλ θα βρεθεί αντίπαλος του Άλαν Πάρντιου που μέχρι και το Ιανουάριο ήταν ο προπονητής της. Στην τελευταία αναμέτρηση για το πρωτάθλημα παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Στόουκ ( Κόλμπακ 1-0 στο 74′ και Κράουτς 1-1 στο 90′). Στους 6 τελευταίους αγώνες για το πρωτάθλημα έχει 2 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες, ενώ ηττήθηκε 1-0 στο Λέστερ και αποκλείστηκε από το κύπελλο. Στους 6 τελευταίους εκτός έδρας αγώνες έχει 4 ήττες, 1 ισοπαλία και  1 νίκη με 3-0 στην τελευταία εκτός έδρας αναμέτρηση με την Χαλ. Με 31 βαθμούς σε 24 αγώνες και απολογισμό 8 νίκες, 7 ισοπαλίες, 9 ήττες και 30-36 γκολ βρίσκεται στην 11η θέση της βαθμολογίας. Οι τραυματίες Έλλιοτ ( τερμ.) Ράϊαν Τέϊλορ και Στήβεν Τέϊλορ ( αμυντικοί),  Άαρονς ( μέσος ) δεν υπολογίζονται για τον εκτός έδρας αγώνα με την Κρίσταλ Πάλας.

Σε 20 αναμετρήσεις των δυο ομάδων η Κρίσταλ Πάλας μετράει   5 νίκες. 3 ισοπαλίες, 12 ήττες και 17-32 γκολ. Σε 10 αναμετρήσεις στο Λονδίνο η Κρίσταλ μετράει 3 νίκες και 7 ήττες με 8-17 γκολ. Στην τελευταία αναμέτρηση των δυο ομάδων για το Λιγκ Καπ η Νιούκαστλ επικράτησε με 3-2. Στην τελευταία αναμέτρηση  στο Λονδίνο  για το πρωτάθλημα στις 21/12/13  η Νιούκαστλ νίκησε 3-0. Η τελευταία νίκη της Κρίσταλ Πάλας επί της Νιούκαστλ στο Λονδίνο σημειώθηκε το 1972. Έκτοτε οι Λονδρέζοι μετρούν 6 συνεχόμενες ήττες με 0-1, 1-2, 0-2, 0-2, 0-3 και 2-3. Στον αγώνα του α γύρου στις 30/ 8/ 2014 η γηπεδούχος Νιούκαστλ παραχώρησε ισοπαλία 3-3.

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ – ΕΣΠΑΝΙΟΛ

1 = 1,75

Χ = 3,30

2 = 3,85

Η Αθλέτικ θέλει να βάλει βάσεις πρόκρισης

Η Εσπανιόλ μετράει 5 ήττες στα 6 τελευταία εκτός έδρας ματς

Πρώτη αναμέτρηση για την ημιτελική φάση του κυπέλλου.

Η Μπιλμπάο επέστρεψε στ’ αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Δύσκολο εξαρχής το έργο της κόντρα στην Μπαρτσελόνα, όπου το ματς… στράβωσε από νωρίς. Δέχτηκε το πρώτο γκολ στο 15′, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μέσι και στη συνέχεια αναγκάστηκε ν’ ανοιχτεί, με συνέπεια να γνωρίσει βαριά ήττα 5-2! Βρίσκεται στην 13η θέση, 5 βαθμούς πάνω από τη ζώνη υποβιβασμού. Πέτυχε μόλις μία νίκη στα 8 πιο πρόσφατα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, από τα οποία τα 6 έφερε Under. Επιστρέφει ο μπακ Ιραόλα (12/0), πολύ δύσκολα ο βασικός μέσος Ιτουράσπε (19/2). Στην προηγούμενη φάση του κυπέλλου απέκλεισε τη Μάλαγα με ισοπαλία 0-0 εκτός και νίκη 1-0 εντός.

Η Εσπανιόλ απομακρύνθηκε από την πρώτη «εξάδα» της Πριμέρα Ντιβιζιόν, μετά την εντός έδρας ήττα 2-1 από τη Βαλένθια. Καλύτερη στο α΄ ημίχρονο, θα μπορούσε να προηγηθεί σε δύο περιπτώσεις. Ωστόσο, στην επανάληψη η αντίπαλός της στάθηκε πιο αποτελεσματική. Δεν έχει ισοπαλία στα 15 πιο πρόσφατα παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, σημειώνοντας παράλληλα 12 Over. Μακριά από το γήπεδό της υπέστη 5 ήττες στα 6 τελευταία ματς. Τραυματίας ο ακραίος αμυντικός Αμπραάμ (11/0). Στην προηγούμενη φάση του κυπέλλου απέκλεισε τη Σεβίλλη με ήττα 0-1 εκτός και νίκη 3-1 εντός έδρας.

Φέτος στο πρωτάθλημα: Μπιλμπάο – Εσπανιόλ 3-1 στις 21/11/2014. To Over εμφανίστηκε και στις 5 πιο πρόσφατες μεταξύ τους αναμετρήσεις, ανεξαρτήτως διοργάνωσης και με γηπεδούχο την Μπιλμπάο.

ΟΦΗ – ΞΑΝΘΗ

1 = 2,90

Χ = 2,90

2 = 2,25

Το παλεύει ο ΟΦΗ παρά τα προβλήματα του

Αποτέλεσμα πρόκρισης θα επιδιώξει η Ξάνθη

Πρώτη αναμέτρηση για την προημιτελική φάση του κυπέλλου. Ο ΟΦΗ την Κυριακή για το πρωτάθλημα ηττήθηκε στο παραδοσιακό  ντέρμπι του Ηρακλείου από τον Εργοτέλη με 3-2. Δέχτηκε 2 γκολ παρότι αγωνίζονταν με παίκτη παραπάνω. Τα προβλήματα για την ομάδα του Ηρακλείου παραμένουν καθώς έχουν αποχωρήσει βασικοί  ποδοσφαιριστές ενώ δεν έχουν εκδοθεί ( αναμένεται να γίνει την Τρίτη 10/2) τα δελτία 8 παικτών που αποκτήθηκαν τον Ιανουάριο. Στους  τελευταίους αγώνες κατεβαίνει στο γήπεδο με 4 αναπληρωματικούς. Σε  αντίθεση με ότι συμβαίνει στο πρωτάθλημα,  όπου λόγω αφαίρεσης 10 βαθμών βρίσκεται στην προτελευταία θέση με 13 βαθμούς, στο κύπελλο προκρίθηκε στα προημιτελικά με δυο νίκες επί του Πανθρακικού,  4-0 στη Κομοτηνή και 1-0 στο Ηράκλειο.  Στον τελευταίο εντός έδρας αγώνα του στις 4/2/15 νίκησε τον  ΠΑΟΚ 3-1. Στις 6 τελευταίες αγωνιστικές για το πρωτάθλημα μετράει 2 νίκες και 4 ήττες. Εντός έδρας σε ισάριθμους αγώνες έχει 3 νίκες, 1 ισοπαλία και 2 ήττες. Ο Νίκος Αναστόπουλος στον εντός έδρας αγώνα με την Ξάνθη για το κύπελλο ( Πέμπτη 12/2 στις 19.30 ) θα έχει στη διάθεση του τους 15 ποδοσφαιριστές που είχε και στον αγώνα με το Εργοτέλη, ενώ αλλαγές ενδέχεται να υπάρξουν αν εκδοθούν δελτία στους νεοαποκτηθέντες.

Η Ξάνθη νίκησε τον Παναθηναϊκό στη «Λεωφόρο» με 1-0 και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του κυπέλλου καθώς στον πρώτο αγώνα  είχε παραχωρήσει ισοπαλία 1-1. Στον τελευταίο αγώνα για το πρωτάθλημα παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στον Πανιώνιο παραμένοντας για 4η συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς νίκη στην έδρα της. Την Δευτέρα είχε εκτός έδρας αγώνα με την Καλλονή. Στις 6 τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα έχει 2 νίκες (δεν υπολογίζεται η νίκη με 1-0 επί του ΠΑΟ για το κύπελλο),  1 ισοπαλία και 3 ήττες. Με 8 νίκες, 8 ισοπαλίες, 6 ήττες και 33-30 γκολ είναι 7η στη βαθμολογία  διεκδικώντας θέση στην πρώτη πεντάδα. Οι τραυματίες Καρυπίδης, Κλέιτον, Ορφανίδης, Τριάδης, Γκαραβέλης  και ο Κομεσίδης λόγω ίωσης δεν συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή  για το εκτός έδρας αγώνα με την Καλλονή ( Δευτέρα 9/2) και δύσκολα θα προλάβουν την αναμέτρηση με τον ΟΦΗ για το κύπελλο.

Στον αγώνα του α΄ γύρου για το πρωτάθλημα η Ξάνθη είχε νικήσει τον ΟΦΗ στα » Πηγάδια» με 2-1. Στις 30/10/2014 σε αγώνα για την φάση των ομίλων του κυπέλλου ο ΟΦΗ νίκησε την Ξάνθη στο Ηράκλειο 1-0 ( Τζώρτζ 84′). Σε 38 αναμετρήσεις ο ΟΦΗ μετράει 14 νίκες, 6 ισοπαλίες 18  ήττες ( 46-50 γκολ). Σε 19 αναμετρήσεις στο Ηράκλειο, ο ΟΦΗ μετράει12 νίκες, 2 ισοπαλίες και 5 ήττες ( 28-16 γκολ). Στις 2/11/2008 η Ξάνθη είχε πετύχει την τελευταία της νίκη στο Ηράκλειο με 2-0. Στις 6 τελευταίες αναμετρήσεις των δυο ομάδων  στην Κρήτη ο ΟΦΗ έχει σημειώσει 4 νίκες, 1 λευκή ισοπαλία και 1 ήττα. Σε 5 από τους 6 αγώνες έχει σημειωθεί NG και σε ισάριθμους UNDER.-