Europa League: Ανάλυση στα προημιτελικά

Τέσσερα πολύ μεγάλα ματς διεξάγονται σήμερα για το Europa League. Πάμε να δούμε τι πιστεύω για κάθε αγώνα:

Λίβερπουλ – Ντόρτμουντ

Καλύτερη ομάδα είναι σίγουρα η Ντόρτμουντ. Όμως, στον πάγκο της Λίβερπουλ βρίσκεται ένας προπονητής που ξέρει πάρα πολύ καλά την αντίπαλο, καθώς είναι ο δημιουργός της. Το ευχάριστο για τον Κλοπ είναι πως το αγωνιστικό στυλ της Ντόρτμουντ ταιριάζει απόλυτα στη Λίβερπουλ. Οι Άγγλοι έχουν πρόβλημα όταν καλούνται να κάνουν αυτοί το παιχνίδι, όμως όταν απλά πρέπει να περιμένουν, μπορούν να κάνουν όργια. Το 1-1 του πρώτου ματς δίνει την πολυτέλεια στη Λίβερπουλ να περιμένει τον αντίπαλο και η Ντόρτμουντ, όσο καλή και να είναι μεσοεπιθετικά, έχει πρόβλημα στην άμυνα. Το οτι ποιοτικά πάντως, η Ντόρτμουντ είναι σαφώς ανώτερη, δεν μπορεί να αμφισβητηθεί. Εκτιμώ πως θα δούμε μεγάλο ματς και θα πάω με την ισοπαλία. Ίσως και το τελικό σκορ 1-1 να είναι καλή περίπτωση.

Σεβίλλη – Μπιλμπάο

Μετά το 2-1 της Σεβίλλης μέσα στο Μπιλμπάο, η ομάδα του Βαλβέρδε είναι υποχρεωμένη να ανοιχτεί από νωρίς. Η Σεβίλλη έχει τη δυνατότητα να την τιμωρήσει, αν παίξει πολύ επιθετικά, αλλά και η Μπιλμπάο μπορεί εύκολα να σκοράρει. Το Over 2,5 είναι πολύ χαμηλά, οπότε έχω βρει τη λύση του Over 1,5 στο ημίχρονο, αφού τουλάχιστον οι φιλοξενούμενοι, θα μπουν με φούρια στο ματς. Για καθαρό σημείο δεν μπορώ να πω τίποτα. Για μένα είναι τριπλή.

Σαχτάρ Ντ. – Μπράγκα

Νομίζω πως η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι μεγάλη. Το 2-1 του πρώτου ματς υπέρ των Ουκρανών, ήταν ενδεικτικό του τι μπορούν να κάνουν οι δύο αντίπαλοι. Η Σαχτιόρ έχει φτάσει ως εδώ με μοναδικό στόχο να πάρει το τρόπαιο, ενώ η Μπράγκα είναι ήδη πολύ ικανοποιημένη που έφτασε ως τους οκτώ. Η Μπράγκα δεν μπορεί να παίξει αμυντικά, οπότε θα ανοιχτεί από την αρχή. Ο άσος από το ημίχρονο είναι αρκετά ψηλά και θα είναι η επιλογή μου.

Σπάρτα Πράγας – Βιγιαρεάλ

Πολύ δύσκολο ματς για προγνωστικά. Καλή και σοβαρή ομάδα η Βιγιαρεάλ, σπάνια χάνει εύκολα από οποιονδήποτε. Από την άλλη, δεν χρειάζεται να χάσει εύκολα για να αποκλειστεί σήμερα, ένα απλό 1-0 φτάνει στη Σπάρτα. Το εκτός έδρας γκολ των Τσέχων έμπλεξε κάπως τα πράγματα, αλλά το γεγονός πως και οι δύο ομάδες είναι γερά μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης, με κάνει να πιστεύω πως τουλάχιστον ως το ημίχρονο δεν θα δούμε τίποτα το ιδιαίτερο. Θα πάω με την ισοπαλία στην ανάπαυλα και το τελικό σκορ ημιχρόνου, 0-0.