Κόπα Αμέρικα: Απόλυτη ισορροπία στον τρίτο γκρουπ

Από: Ματσωμένος Γάτος | 21 Ιουνίου 2015

Τελικά, το τρίτο γκρουπ αποδείχτηκε μακράν το πιο αμφίρροπο στο Κόπα Αμέρικα. Η τρίτη και τελευταία αγωνιστική του ομίλου ξεκινάει με τις ομάδες να έχουν ακριβώς τους ίδιους βαθμούς και ακριβώς την ίδια διαφορά τερμάτων. Οπότε, σήμερα μπορούν να γίνουν τα πάντα. Από το να περάσει η Βενεζουέλα και να αποκλειστεί η Βραζιλία, μέχρι το να δούμε το Περού στην επόμενη φάση και να μείνει έξω η Κολομβία. Γινεται εύκολα αντιληπτό πως όποια ή όποιες ομάδες κερδίσουν σήμερα, θα προκριθούν. Ελπίδες πρόκρισης θα έχει και η τρίτη της τελικής κατάταξης, αν τερματίσει με περισσότερους πόντους ή καλύτερη διαφορά τερμάτων από τον Ισημερινό (3 βαθμούς και -2).

Κολομβία – Περού: Με εξαιρετική ψυχολογία θα μπουν στο ματς και οι δύο ομάδες, ύστερα από τις νίκες που πέτυχαν επί της Βραζιλίας και της Βενεζουέλας αντίστοιχα. Ειδικά η Κολομβία, που ήταν με την πλάτη στον τοίχο μετά την ήττα της πρώτης αγωνιστικής, έδειξε κόντρα στη «σελεσάο» ότι αυτοί που την αντιμετώπιζαν ως ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης, είχαν απόλυτο δίκιο. Με παίκτες όπως οι Ροντίγκεζ, Κουαδράδο, Φαλκάο και Ροδρίγκεζ, η Κολομβία δεν θα μπορούσε να πέσει αμαχητί. Το Περού απλά έπαιξε το παιχνίδι του κόντρα στη Βενεζουέλα και δικαιώθηκε. Περίμενε τον αντίπαλο και με όπλο την στιβαρή άμυνα, αλλά και τους Πιζάρο, Γκερέρο και Φαρφάν μπροστά, είναι δεδομένο πως είχε την ποιότητα να κερδίσει. Η άμυνα του Περού δεν διασπάται εύκολα. Και με την Κολομβία να μην βρίσκεται σε φουλ φόρμα, εκτιμώ πως θα δούμε ένα κλειστό ματς. Αρκετά καλή η απόδοση για την ισοπαλία στο ημίχρονο, αφού θεωρώ πως οι δύο αντίπαλοι θα μπουν προσεκτικά στο ματς. Εκτός από το Χ ημίχρονο θα ρισκάρω και στο ακριβές σκορ 2-0. Για βγει αυτό το σκορ θα πρέπει το πρώτο γκολ να έχει μπει μέχρι το 70′, ώστε να ανοιχτεί το Περού και η Κολομβία να βάλει άλλο ένα τέρμα ως το τέλος.

Πιθανές ενδεκάδες:

Κολομβία: Οσπίνα, Σούνιγκα, Σαπάτα, Μουρίγιο, Αρμέρο, Κουαδράδο, Βαλένσια, Σάντσες, Ροντρίγκες ή Καρδόνα, Φαλκάο, Ροντρίγκες.
Περού: Γκαγέσε, Αντβίνκουλα, Άσκουες, Σαμπράνο, Βάργκας, Σάντσες, Λομπατόν, Μπαγιόν, Κουέβα, Φαρφάν, Πισάρο, Γκερέρο.

272. ΚΟΛΟΜΒΙΑ – ΠΕΡΟΥ ΗΜ.Χ 2,15
272. ΚΟΛΟΜΒΙΑ – ΠΕΡΟΥ ΣΚΟΡ 2-0 6,00 (7,00 Stoiximan)

Βραζιλία – Βενεζουέλα: Άνω κάτω έγινε η Βραζιλία, όχι τόσο από την ήττα κόντρα στην Κολομβία, αλλά από την αποβολή του Νεϊμάρ. Ο άσος της Μπαρτσελόνα έκανε μια ανόητη ενέργεια στο τέλος του ματς, είδε την κόκκινη κάρτα και τιμωρήθηκε από την ομοσπονδία της λατινικής Αμερικής με τέσσερις αγωνιστικές αποκλεισμό. Οπότε, η ομάδα του δεν θα τον έχει διαθέσιμο ούτε καν στον τελικό. Ο Νεϊμάρ είναι ο παίκτης πάνω στον οποίο στηρίζεται όλο το παιχνίδι της Βραζιλίας και δεν νομίζω να υπάρχει ομάδα στο Κόπα Αμέρικα που να στηρίζεται τόσο πολύ σε ένα παίκτη. Βέβαια, από τέτοιες καταστάσεις πολλές φορές ξεπετάγονται παίκτες που στη συνέχεια αφήνουν ιστορία. Λογικά θα δούμε στη βασική ενδεκάδα τον Ρομπίνιο, δίπλα στον Φιρμίνιο. Η προϊστορία είναι σαφώς με το μέρος της Βραζιλίας, αλλά η Βενεζουέλα έχει δείξει πως είναι πολύ δυνατή. Η ομάδα του Βάργκας έχασε από το Περού, αλλά πρέπει να σημειώσουμε πως έπαιζε με 10 παίκτες από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Πραγματικά αψυχολόγητο ματς, καθώς κανείς δεν μπορεί να υπολογίσει την αντίδραση των Βραζιλιάνων στην απουσία του Νεϊμάρ. Εγώ βλέπω να μπαίνουν πολλά γκολ στο παιχνίδι και θα πάω με το αουτσάιντερ over 2,5. Επίσης, θα πάω με τη νίκη της Βραζιλίας στο ημίχρονο. Θα μπει φουριόζα η «σελεσάο» και εκτιμώ πως στο πρώτο μισό θα κερδίζει. Μετά, ο Θεός και η ψυχή της.

Βραζιλία: Τζέφερσον, Άλβες, Σίλβα, Μιράντα, Λουίς, Φερναντίνιο, Ελίας, Γουίλιαν, Κουτίνιο, Ρομπίνιο ή Ντάγκλας Κόστα, Φιρμίνο.
Βενεζουέλα: Μπαρόχα, Ροσάλες, Βισκαρόντο, Τούνιες, Σίσερο, Ρινκόν, Σέιχας, Αράνγκο, Βάργκας, Γκέρα, Ροντόν.

277. ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ OVER 2,5 1,85 (2,12 Stoiximan)
277. ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ HM. 1 1,80 (2,15 Stoiximan)