Πρώτος ημιτελικός απόψε, ανάμεσα σε Γαλλία και Βέλγιο, ίσως τις πιο επιθετικές και δυνατές ομάδες της φετινής διοργάνωσης. Στις 21:00 λοιπόν, στην Αγία Πετρούπολη θα μάθουμε τον πρώτο φιναλίστ του Παγκοσμίου Κυπέλλου που θα αγωνιστεί στον μεγάλο τελικό της Κυριακής.

Γαλλία – Βέλγιο με 0% γκανιότα* (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

Η Γαλλία στα προημιτελικά κατάφερε και απέκλεισε την Ουρουγουάη χωρίς ωστόσο να ζοριστεί ιδιαίτερα. Έπαιξαν μυαλωμένα οι Τρικολόρ, δεν απειλήθηκαν από τους Ουρουγουανούς και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πήραν πανάξια την πρόκριση για την 4άδα του Μουντιάλ. Μπορεί να ξεκίνησε λίγο μουδιασμένα στους ομίλους, όμως πλέον η Γαλλία παιχνίδι με παιχνίδι δείχνει να ανεβάζει ρυθμό και απόδοση, δείχνει να βελτιώνεται και πιστεύω πως βρίσκεται πανάξια εδώ πέρα, ενώ την καλοβλέπω και για τον τελικό. Είναι ποιοτική ομάδα, έμπειρη και μπορεί να κάνει τα πάντα μέσα στο γήπεδο. Αγωνιστικά τώρα, ο Καντέ ένιωσε χθες κάποιες μικροενοχλήσεις στον αχίλλειο, αλλά όλα δείχνουν πως δεν είναι τίποτα σοβαρό και εκτός απροόπτου θα αγωνιστεί κανονικά απόψε.

Το Βέλγιο είναι ένα επίσης καλοδουλεμένο σύνολο από τον Ισπανό κόουτς Μαρτίνεθ. Οι Βέλγοι προηγήθηκαν με 2-0 κόντρα στη Βραζιλία, όμως στο 2ο ημίχρονο παρουσιάστηκαν πολύ υποτονικοί, σαν να μην βγήκαν ποτέ στο γήπεδο. Οι Βραζιλιάνοι δημιούργησαν κάποιες φάσεις όμως ο Κουρτουά κράτησε το Βέλγιο στο παιχνίδι. Το μόνο που κατάφερε η Σελεσάο ήταν να μειώσει σε 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ. Μεσοεπιθετικά το Βέλγιο διαθέτει τεράστια ποιότητα, πράγμα που έχει φανεί από το πρώτο παιχνίδι της διοργάνωσης. Αμυντικά όμως, κόντρα σε δουλεμένες ομάδες, δείχνει να αντιμετωπίζει κάποια προβλήματα. Ο μοναδικός απών απόψε θα είναι ο μπακ χαφ Μενιέ, ο οποίος συμπλήρωσε κάρτες.

Δε χωρά καμία αμφιβολία ότι απόψε θα δούμε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, ανάμεσα σε δύο πάρα πολύ ποιοτικές ομάδες. Μέχρι στιγμής καμία από τις δύο ομάδες δεν έχει αγωνιστεί στην παράταση, μήπως ήρθε η ώρα; Θα δείξει. Είναι κομβικό το ματς, πρέπει να μπουν προσεκτικά και οι δύο ομάδες, οπότε θα πάω με την ισοπαλία στο ημίχρονο. Παραγωγικές ομάδες και οι δύο, δημιουργούν ευκαιρίες, με το Βέλγιο κυρίως να είναι πιο επιθετικό, όμως σίγουρα περιμένω και τις δύο ομάδες να σκοράρουν απόψε. Έχει κατρακυλήσει αρκετά το αμφίσκορο, οπότε θα πάω με την combo επιλογή γκολ-γκολ και under 4,5 γκολ. Ο Γκριεζμάν παίρνει πρωτοβουλίες και στα κρίσιμα ματς βγαίνει μπροστά και συνήθως βρίσκει δίχτυα. Γιατί να μην το κάνει και απόψε, με απόδοση 3,00. Τέλος ο Εμπαπέ είναι γρήγορος, κάνει ατομικές ενέργειες και πλησιάζει απειλητικά την αντίπαλη περιοχή, οπότε αναμένεται να δυσκολέψει την άμυνα του Βελγίου. Περιμένω over 3,5 κερδισμένα φάουλ από τον Γάλλο.