Καλημέρα παιχταράδες μου.Τετάρτη σήμερα και συνεχίζουμε απόψε με Champions League, με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, αφού το 0-0 και στα 2 παιχνίδια του πρώτου γύρου άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς. Μπαρτσελόνα – Λυών και Μπάγερν – Λίβερπουλ είναι τα αποψινά ζευγάρια που αναμένονται με μεγάλο ενδιαφέρον. Πάμε να τα δούμε όμως πιο αναλυτικά.

Μπάγερν – Λίβερπουλ με 0% γκανιότα* (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

Ξεκινάω από το Καμπ Νου και την αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα κόντρα στη Λυών. Οι μπλαουγκράνα είναι το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση απόψε και η λογική λέει πως δεν γίνεται να την χάσουν μέσα στην έδρα τους. Η Λυών είναι παραγωγική ομάδα, η οποία παίζει ανοιχτά, κυνηγάει το γκολ κι απόψε έχει ένα μικρό προβάδισμα καθώς αν σκοράρει η Μπαρτσελόνα θα χρειαστεί παραπάνω γκολ για να πάρει την πρόκριση. Η πίεση βρίσκεται στους γηπεδούχους, όμως πιστεύω πως μπορούν να ανταπεξέλθουν. Άσσος και γκολ εκατέρωθεν η επιλογή μου. Επίσης με την λογική ότι οι δύο ομάδες θα μπουν δυνατά, να σκοράρουν για να πάρουν το πάνω χέρι στο παιχνίδι, έχει αξία και το over 1,5 γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Στο Μόναχο τώρα, ίσως έχουμε το παιχνίδι της βραδιάς. Μπάγερν και Λίβερπουλ ήρθαν επίσης ισόπαλες 0-0 στον πρώτο αγώνα και πλέον όλα είναι ανοιχτά. Οι Κόκκινοι του Κλοπ είχαν μία ελαφριά υπεροχή, όμως δεν κατάφεραν να μετατρέψουν σε γκολ τις λίγες ευκαιρίες που είχαν μπροστά στα καρέ του Νόιερ. Απόψε οι ισορροπίες αλλάζουν και η Μπάγερν γίνεται το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση. Η Λίβερπουλ μετράει 5 ήττες σε ισάριθμες εξόδους της στο Champions League κι αυτό δύσκολα θα αλλάξει απόψε κόντρα στην εξαιρετικά φορμαρισμένη Μπάγερν. Όλοι σκέφονται πως ένας αποκλεισμός θα κάνει καλό στους Κόκκινους, αφού θα μπορέσουν να επικεντρωθούν στο πρωτάθλημα, όμως η λογική της Λίβερπουλ και του Κλοπ είναι εντελώς διαφορετικές από την… “κοινή” λογική. Με αρκετές απουσίες θα παραταχθούν οι Βαυαροί απόψε, όμως για μένα παραμένουν το φαβορί. Περιμένω κάπως μαζεμένο παιχνίδι, όπως και στον πρώτο γύρο, επομένως θα κρατήσω την ισοπαλία στο ημίχρονο στο 2,18.